GIS platforma
Savremeni GIS pogled podrazumeva da je svet sačinjen od objekata. Prostorni objekti su oni objekti koji imaju svoju prostornu odrednicu, ili drugačije rečeno imaju svoju jedinstven ID i opisani su svojim geometrijskim, tematskim, radiometrijskim i vremenskim atributima. Takođe, važnu ulogu ima i topologija prostornih objekata koja daje informacije o prostornim odnosima između objekata.
Tek u poslednje vreme pojavljuju se digitalne fotogrametrijske stanice bazirane na GIS tehnologiji. Digitalne fotogrametrijske stanice su prirodno izvor za prikupljanje podataka u mnogim GIS sistemima i u vremenom se raspolaže sve većim količinama podataka. Jednu od presudnih uloga u kvalitetu informacionog sistema tj. kvalitetu analiza informacionog sistema daju upravo podaci. Stoga se posebna pažnja mora posvetiti održavanju kvaliteta prostornih podataka u GIS sistemu kroz ažuriranje i poboljšanje kvaliteta (updating and refinement).
Nekoliko karakteristika je opredelilo za izbor GIS platforme kao osnovne platforme za razvoj digitalne fotogrametrijske stanice:
- Mogućnost rada sa velikim količinama podataka
- Mogućnost editovanja podskupova podataka
- Višekorisnički rad
- Mogućnost validacije podataka tokom rada
- Mogućnost efikasnog ažuriranja postojećih baza podataka
- Čuvanje i upravljanje geometrijskih, tematskih i vremenskih atributskih podataka
Kao osnova za razvoj uzet GIS pristup prirodno je da se za upravljanje prostornim podacima osloni na internacionalni standard iz ove oblasti. U razvoju je korišćen OpenGIS Implementation Standard for Geographic information - Simple feature access.
Implementacija OpenGIS Simple Features Implementation Specification for OLE/COM specifikacije omogućila je da se podaci u memoriju smeštaju na standardan način, upravlja sa njima i što je jako važno izvode standardne prostorne operacije nad njima.